Smilesoft, Tworzenie stron internetowych
tytuł kategorii Encyklopedia Minecrafta

Encyklopedia stworzeń Minecrafta. Potwory i zwierzęta

Profil Autora Ocena Twoja Ocena Udostępnij
Budda (30)
9.50 z 2 głosów
share

Wiedząc jak ważna jest dla Was wiedza o stworzeniach w Minecrafcie, zwłaszcza dotycząca potworów oraz zwierząt, postanowiliśmy przygotować obszerny poradnik - encyklopedię stworzeń występujących w Minecrafcie. W poradniku zostaną Ci przedstawione takie potwory jak: Creeper, Zombie, Zombie Pigman, Enderman, Ender Dragon, Endermite, Wither, Wiedźma, Żelazny Golem, Giant, Rybik Cukrowy, Pająk, Mroczny Pająk, Szkielet, Szkielet Jeździec, Mroczny Szkielet, Slime, Magma Cube, Płomyk, Ghast, Kurzy Jeździec. Znajdziecie tu też opis zwierząt: Świnia, Krowa, Grzybowa Krowa, Kurczak, Owca, Wilk, Ocelot, Kot, Kałamarnica i Bałwan. Zapraszamy do zapoznania się z Mobami Minecrafta.

Stworzenie Opis
Creeper

Creeper to ikona Minecrafta. Każdy kto chociaż raz zagrał w Minecrafta spotkał go na swojej drodze. Creepery są osławionymi bombermanami - kamikaze. Jeżeli pozwolisz mu podejść zbyt blisko - wybuchnie zadając Ci ogromne obrażenia a czasami nawet śmierć. Ich atutem jest ich bezgłośność. Kiedy się poruszają niemal wcale ich nie słychać. Jeżeli usłyszysz Creepera ( to harakterystyczne Pssssss ) będzie już za późno na ratunek. Creeper potrafi urządzić zasadzkę, jest bardziej przebiegły niż inne potwory i niejednokrotnie będzie Ci wyskakiwał w najmniej odpowiednim momencie - kiedy się tego nie spodziewasz. Jest to potwór który może niszczyć bloki. Z tego co zauważyłem inne potwory nie mają takiej możliwości.
Walcząc z Creeperem, warto trochę pomyśleć. Jest on przeciwnikiem dość silnym i w połączeniu z innymi Creeperami lub stworami - może z łatwością zabić gracza. Dobrze sprawdza się metoda walki w której stoimy o jeden blok wyżej niż potwór i atakujemy go w momencie w którym on zamierza zaatakować nas. Tym samym parujemy atak Creepera sami zadając mu obrażenia. Do Creepera nie warto podchodzić "na kozaka". Wyczekaj go. Jeżeli masz możliwość - zabij go z dystansu. Zabity Creeper może upuścić proch. Pamiętaj też, że Creepery nie zostają podpalone przez słońce po wschodzie dlatego musisz na nie uważać zarówno za dnia jak i w nocy.

Ciekawostki:
 • Istnieje sposób na pokonanie dużej ilości Creeperów. Jeżeli jesteś w otwartym terenie - wybuduj sobie słup o wysokości 3 bloczków. Wejdź na niego i z góry - przy pomocy miecza lub strzał - możesz zabić dużą ilość stworów nie odnosząc zasadniczo żadnych obrażeń.
 • Creepery boją się kotów oraz ocelotów - uciekają przed nimi tak szybko jak to tylko potwory z Minecrafta potrafią uciekać. Jeżeli chcesz być bezpieczny od Creeperów - oswój jednego kotka dla siebie.
 • Creep po angielsku znaczy pełzanie lub skradanie się. Zatem nasz Creeper to pełzacz. Czy ta nazwa jest adekwatna? A może lepiej byłoby pełzacz kamikaze?
 • Jeżeli Creepera zabije szkielet wypada z niego płyta muzyczna
 • Jeżeli w pobliżu Creepera uderzy piorun - Creeper ulegnie naładowaniu. Wówczas jego moc ( standardowo polowa mocy wybuchu TNT ) zostanie potrojona. To oznacza, że jeżeli jego wybuch nas trafi - nie mamy szans. Uderza w nas z siłą o połowę większą niż TNT. Jeżeli widzisz naładowanego Creepera - zachowaj nadzwyczajną ostrożność.
 • Logo Minecraft zawiera w sobie wzór twarzy Creepera.


- Lubię Creepera - share
Zombi ( Zombie )

Zombie to dość specyficzny mobek. Z jednej strony jest wolny i nie ma szans konkurować szybkością ani z Creeperem ani z graczem. Z drugiej strony, może mieć zbroję i miecz - a w takim układzie robi się dla nas bardziej niebezpieczny. Raz że ciężej go zabić niż gołego Zombiaka, dwa że łatwiej zginąć od uderzeń jego miecza. Jednak bądź spokojny. Pokonanie pojedyńczego potwora nie stanowi większego wyczynu. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, kiedy jest ich cała grupa. Zombie zostały wprowadzone we wczesnych wersjach gry. Jest to potwór który para się walką wręcz. Nie trafi nas z daleka ( jak Szkielet ) ani nie wybuchnie przy nas powodując śmiertelną ranę jak Creeper. Zombie mają jednak dobry wzrok ( nie tak dobry jak Enderman czy Ghast ale mimo wszystko dobry ). Zombie może Cię zauważyć z odległości aż 40 bloków ( zwykłe moby jak Pająk widzą Cię z odległości 16 bloczków ). Zombie spotkasz zazwyczaj w ciemnych i mało oświetlonych miejscach, np w jaskiniach. Jeżeli wyprowadzisz zombiaka na działanie promieni słonecznych - spłonie on żywcem. Zombie po śmierci zazwyczaj upuszczają zgniłe mięso. Jednak czasami trafi się marchewka, ziemniak, żelazna łopata lub miecz.

Ciekawostki:
 • Zombie jak to na zombie przystało są stworzeniami stadnymi. Kto ogląda serial Walking Dead wie o co chodzi. Jeżeli zaatakujesz tego potwora w obecności innych zombiaków - na pewno pośpieszą mu z pomocą. Wówczas będziesz miał na karku kilku umarlaków - a nie tylko jednego.
 • Jeżeli chcesz pokonać Zombiaka na "cWaniaka" zrób zaporę z bloczków przypominającą schody. Jeżeli Zombiak wejdzie na 2 poziom bloczków - będzie dla Ciebie zupełnie niegroźny - a Ty pokonasz go atakując od spodu.
 • Zombie może zarazić mieszkańca wioski swoim wirusem i zamienić go w Zombie Villagera. Taki Zombie Villager zaczyna się zachowywać zupełnie tak samo jak zwykły zombie i staje po jego stronie w walce przeciwko nam. W przeciwieństwie do zwykłego Zombie, Zombie Villager'a można uleczyć co spowoduje że na powrót zmianie się w zwykłego Villagera ( mieszkańca wioski ). Aby uleczyć Zombie Villagera rzuć w niego miksturką słabości a następnie ofiaruj mu złote jabuszko. Czasami z przemiany małego Villagera w Zomie powstaje Kurzy Jeździec
 • Jeżeli zamontowałeś rewniane drzwi do Twojej kryjówki - istnieje szansa że Zombie odwiedzi Cię w domu
 • Zombie potrafi podnosić niektóre przedmioty i ich używać. Jednak po tym jak stwór wyzionie ducha - przedmioty na powrót z niego wypadają.
 • Wszystkie mikstury które zadają obrażenia lub osłabiają innych - zombiaczkom wyjdą na plus lecząc ich. Jeżeli chcesz zranić Zombie miksturą - urzyj mikstury leczącej.


- Lubię Zombie - share
Zombi Pigman ( Zombie Pigman )

Zombie pigman występuje w OverWorldzie oraz w Netherze - krainie do której można dostać się poprzez specjalny portal ( czasem koło portalu też jakiegoś ustrzelisz ). Jest to stwór o bardzo dużej sile uderzenia. Porusza się bardzo wolno - podobnie jak Zombie dlatego najlepiej jest zabijać go z dystansu lub zwiewać jeżeli nie czujemy się na siłach aby podjąć z nim walkę. Świnie Zombie mają bardzo duży współczynnik obrony, co sprawia dodatkowe kłopoty podczas zabijania. Jeżeli trafisz na kilka sztuk w jednym miejscu będziesz musiał wykazać się ogromną chęcią przeżycia oraz umiejętnością i zręcznością w walce. Pozostają bezstronni dopóki ich nie zmusisz do walki. Jednak podobnie jak w przypadku Zombie - zaatakuj jednego a będziesz miał do czeynienia ze wszystkimi. Opłaca się jednak walczyć z tymi stworami, albowiem oprócz notoryznie rzucanego po śmierci zgniłego mięsa, masz szansę trafić samorodek złota. Jeżeli natomiast dopisze Ci duże szczęście - Zombie Pigman po śmierci uraczy Cię sztabką złota a nawet złotym mieczem. Zazwyczaj Zombie Pigmany unikają skał, Ghastów i lawy ( są odporne na działanie lawy jako obiektu gorąca - jednak mogą w niej utonąć ze względu na brak powietrza ). Jeżeli chcesz uniknąć konfronacji z Zombie Pigmanami - po prostu ich nie atakuj. Jeżeli już zaatakowałeś to walcz lub uciekaj bo po kilku chwilach agresywny Zombie Pigman stanie się na powrót neutralny.

Ciekawostki:
 • Świnia trafiona piorunek zamienia się w Zombie Pigmana, dlatego bardzo sporadycznie możesz spotkać tego stwora w normalnym świecie.
 • Zombie Pigman którego zaatakujesz, będzie się poruszał znacznie szybciej niż neutralnie nastawiony Zombie Pigman
 • Jeżeli grasz w Minecraft Pocket Edition - unikaj Pigmanów. Są one agresywne względem gracza niezależnie czy je zaatakuje czy nie. Mają też nieco zmieniony wygląd.
 • Jeżeli znajdziesz Zombie Pigmana który włada zaklętym mieczem - zabij go aby mu go odebrać.
Czy wy też uważacie, że ten Zombie Pigman jest bardziej podobny do połączenia szkieleta ze świnią niż zombie ze świnią?

- Lubię Zombie Pigman'a - share

Kurzy Jeździec ( Chicken Jokey )

Podczas oblężeń wioski ( Zombie Siege ) czasami dziecko osadników zostaje zamienione w Dziecko Zombie. Bardzo żadkim wariantem tej przemiany jest właśnie Kurzy Jeździec. Drugim miejscem gdzie możemy spotkać tego cudaka jest Nether - tyle że jeżeli udamy się do Netheru zamiast małego dziecka zombie na kurczaku zasiadał będzie Zombie Pigman. Jak zapewne łatwo się domyślić, ataki tego potwora są słabsze niż ataki zwykłego zombie. Ich pancerz też jest słabszy - jednak mają kilka atutów. Są znacznie szybsze i co ciekawe nie płoną w dziennym świetle. Ogólnie ciekawy jest ten motyw jazdy na kurczaku. Te zombiaki muszą warzyć tyle co piórko, albo te kurczaki podnoszą na klaty więcej niż StrongMan :P

Ciekawostki:
 • Jeżeli przewrócisz Jeźdzca - nie otrzyma on obrażeń od upadku. Wtanie i dalej będzie Cię gonić.


- Lubię Kurzego Jokeya - share


Człowiek Końca ( Enderman )

Enderman słynie z tego, że może podnosić bloki oraz posiada zdolność teleportowania się. Jest stworem dość charakterystycznym, o wysokiej szczupłej budowie ciała otoczony fioletowymi gwiazdeczkami ( a dokładniej mówiąc - cząstki Portalu do Netheru ). Są to stwory o postawie agresywno neutralnej. Nie są one do końca neutralne, ponieważ wystarczy na nie popatrzeć ( skierować myszkę w ich stronę ) aby po skierowały atak w Twoją stronę. Enderman'i są mieszkańcami Kresu - The End ( występują w OverWorld ) czasem na ziemii, i są to jedne z najsilniejszych potworów w grze a ich jedyną słabością jest deszcz oraz woda. Posiadają bardzo wysoki współczynnik obrony oraz ataku. Enderman lubi ciemność, dlatego spodziewaj się go nocą lub w ciemnych miejscach. Jeżeli chciałbyś zmierzyć się ze Smokiem Kresu, niewątpliwie będziesz musiał pokonać przynajmniej kilka Endermanów, bowiem po zabiciu Endermana istnieje szansa na upuszczenie przez niego Eye of Ender ( perła Endermana ) - czyli rzedmiotu który pomoże nam się do ów smoka dostać.

Ciekawostki:
 • Wystarczy założyć na głowę w miejsce hełmu dynię, aby nie prowokować EnderMana spojrzeniem. Jednak stwór mimo wszystko staje się agresywny po tym jak go zaatakujesz. Można też patrzeć na Endermana przez przezroczyste bloki takie jak szzyby, szkło, lód itp
 • Jeżeli podczas walki z Endermanem przychylność będzie Ci sprzyjać i zacznie padać deszcze - potwór odpuści Ci. Zaczyna on się teleportować w odległe miejsca oraz tak jakby paraliżuje go. Jest niezdolny do walki.
 • Jeżeli schowamy się za coś co jest wyższe niż 2 bloki, Enderman nas nie dosięgnie ponieważ ma 3 bloki wysokości.
 • Enderman może Cię okraść nie tylko z życia, ale także i z cennych bloków


- Lubię Endermana - shareSmok Kresu ( Ender Dragon )

Zasadniczo Ender Dragon nie jest potworem a Bossem, i to pierwszym jaki został dodany do Minecrafta. Smok Kresu to nie jest wyssana z kciuka palca, można powiedzieć że zabicie Ender Dragona jest największym wyzwaniem w Minecrafcie. Można go znaleźć w krainie Kresu ( Ender ). Walka z nim wymaga odpowiedniego przygotowania oraz najlepszego ekwipunku. Smok Kresu ma AŻ 200 żyć ( 100 serduszek ) i siłę ataku sięgającą 10 żyć ( 5 serduszek ) więc jeżeli będziemy słabo przygotowani - przegramy z kretesem. Oprócz tego, że Smok ma dużo życia, dodatkowo wokół niego są porozstawiane obiekty ( Ender Crystals ) które przywracają mu zdrowie. Dlatego walkę ze smokiem należy rozpocząć od porozbijania Kryształów Końca. Smok jest ogromny, szybki i rozwala każdy blok z którym będzie miał styczność ( blok wybucha z siłą TNT ). Jedynymi materiałami odpornymi na smoczą siłę są Bedrock, End Stone, Obsydian i Ender Crystals. Dodatkowo smok dysponuje odpornością na wodę i lawę - więc nie pozbędziemy się go tak prosto jak Endermana podczas burzy.

Pokonanie smoka jest niezwykle opłacalne. Smok po śmierci wyrzuca tyle kulek doświadczenia - że wystarczy aby wbić kilkadziesiąt poziomów. Dodatkowo po pokonaniu smoka uzyskamy ostateczne osiągnięcie a mianowicie "The End." Smoczek po śmierci rozbłyśnie ( krótka animacja - polecam bo takich rzeczy w Minecrafcie mało jest ) i upuści smocze jajo.

Smoka można też pokonać w rozgrywce Multiplayer - na serwerach prywatnych smoki mogą występować w większej ilości niż 1 oraz mogą się odradzać i to nie koniecznie w Kresie. Ma to też swoje plusy. Na smoczysko można urządzić zasadzkę i upolować go w kilka osób.

Ciekawostki:
 • Po zabiciu Ender Dragona we wszystkich światach można usłyszeć ostatni ryk smoka.
 • Jeżeli smok Cię zaatakuje istnieje szansa - że zwrócą na Ciebie uwagę także Endermany


- Lubię Ender Dragon'a - share

Roztocze Kresu ( Endermite )

O tym potworze wiadomo niewiele, ponieważ ma on dopiero zostać dodany do oficjalnej wersjii gry. Z wersjii testowej wynika jednoznacznie, że Endermite jest bezpośrednio powiązany z Endermanem i pojawia się kiedy Enderman użyje teleportacji ( 15% szans na pojawienie się i spada z każdą kolejną teleportacją ) lub gdy upuścisz Perłę Kresu ( 5% szans na pojawienie się ). Endermite są słabiutkimi potworkami ( ale nie aż tak jak Rybik Cukrowy ) co nie zmienia faktu że są do nas wrogo nastawione. Pomimo iż Enderman i Endermite są lepione z tej samej gliny - Endermity nie boją się wody i nie rani ich ona tak jak Endermana. Jednak zostanią ranione gdy tylko wejdą na Piasek Dusz.

- Lubię Endermite'a - shareWither

Wither to kolejny boss, wprowadzony do fabuły gry zaraz po Ender Dragonie, jednak znacznie trudniej do pokonać. Ma aż 300 punktów życia ( 150 serduszek ). Tego przeciwnika nie można spotkać eksplorując świat Minecrafta jak to bywa w innych przypadkach. Withera należy przyzwać przy pomocy specjalnie przygotowanego totemu ( na chwilę obecną jest jednym z 3 potworów które można tak przyzwać ). Sama idea jest dość prosta - potrzebujemy 4 bloki Soule Stone oraz 3 Wither Skull ( Czaszki Mrocznego Szkieletu ). Wystarczy je ułożyć jak na obrazku po lewej stronie opisu.

Walka z Witherem jest bardzo ciężkim wyzwaniem. Jest on niezwykle agresywnym typem potwora który atakuje prawie wszystko co się rusza ( immunitet mają jedynie Zombie, Zombie Pigman, Ender Dragonie i Mroczny Szkielet. Potrafi latać a co gorsza posiada ataki dystansowe. Może strzelić w Ciebie czaszką która wybucha. Potrafi wywołać Wither efect - jest to stan podobny do zatrucia ( systematycznie spada Ci życie ) natomiast sam posiada zdolność do regeneracji życia. Jest bardzo odporny. Nie ma sensu próbować porobić go przy pomocy żywiołów jak np Endermana. Jest niewrażliwy na wodę, ogień a nawet duszenie ( jak wpadnie do wody lub lawy - nie udusi się co czyni go wyjątkowym ) czy kaktusa. Można go zato atakować miksturą natychmiastowego leczeniea - która przynosi wymierne korzyści w trakcie walki z Bossem. Dobrym sposobem na pokonanie moba jest odejście od niego po tym jak się pojawi i zjedzenie złotego jabuszka. Następnie strzelaj do niego z łuku ( najlepiej z mocą V ) aż nie przejdzie do trybu obrony ( musi mu zostać mniej niż pół życia, po przejściu w tryb obronny żadna strzała go nie dosięgnie ). Po odebraniu mu ponad połowy życia dobij go mieczem ( najlepiej z zaklęciem Pogromca Nieumarłych V ). Zasadniczo nie ma sensu się przed nim chować - potrafi zniszczyć wszystko oprócz Bedrocka. Warto wezwać go dla samej frajdy zabicia Bossa oraz żeby zdobyć osiągnięcia "The Beginning?" oraz "The Begining."

Ciekawostki:
 • Nie warto przywoływać Withera żeby nabić na nim poziomy ( w przeciwieństwie do smoka który daje całą masę expa ).
 • Można przyzwać więcej niż 1 withera nawet naraz


- Lubię Wither'a - shareWiedźma ( Witch )

Wiedźma okazuje się być wyjątkowym potworem i jak sama nazwa wskazuje jego głównym atutem jest umiejętność czarowania. Swoim wyglądem przypominają mieszkańców wioski ( ach ten nos z pryszczem :P ) Wiedźmy potrafią wyczarować oraz użyć potionki. Mogą rzucać w gracza wybuchowymi miksturami ( miksturka szkody, trująca mikstura oraz mikstura spowolnienia ), dzięki miksturom odporności na ogień oraz miksturom oddychania jest niewrażliwy na ogień ( w tym nie groźna będzie im lawa - ani w niej nie utonie ani się nie spali ) a co dla nich najlepsze - używają miksturek regenerujących zdrowie. ( Jeżeli wiesz, że wiedźma potrafi rzucać inne potionki - podziel się tymi informacjami w komentarzach poniżej, na pewno dopiszę to do listy. Na chwilę obecną udało mi się potwierdzić że wiedźmy używają wymienionych wyżej mikstur. ) Nie ma także sensu rzucać w wiedźmę miksturkami - są na nie odporne i nie odbierają im życia.

Wiedźmy nie przepadają za światłem, więc znajdziesz je w zacienionych zakamarkach świata Minecraft, być może nakryjesz je podczas uprawiania czarów w ich własnych chatkach :) Wiedźmy są według mnie bardzo klimatycznymi potworami, które w bardzo ładny sposób wyróżniają się na tle innych. Moja opinia może być jednak stronnicza ponieważ bardzo lubię gry RPG oraz MMORPG w których postać czarodzieja / czarownika / maga była mi zawsze najbliższa.

Po zabiciu wiedźmy wypadają z niej mikstury lub składniki dzięki którym możemy stworzyć miksturkę - jednak tego pewnie każdy się domyślił :)

Ciekawostki:
 • Wiedźma posiada pewną symbolikę. Ma 13 serduszek z życiami a według wielu źródeł 13 jest liczbą pechową ( choć ja akurat tak nie uważam 13 jest wręcz moją ulubioną liczbą ).
 • Mieszkaniec wioski który zostanie rażony piorunem zamienia się w wiedźmę. ( A nie powinien we Frankensteina? xD )


- Lubię Wiedźmę - share

Żelazny Golem ( Iron Golem )

Żelacne golemy należą do grupy stworzeń pasywnych - oznacza to że nie atakowane nie zaatakują. Wręcz przeciwnie - są obrońcami. Można je spotkać w 2 sytuacjach. Pojawiają się sporadycznie w okolicach wioski aby je bronić lub mogą zostać stworzone przez gracza. Aby stworzyć Iron Golema należy ułożyć 4 bloki żelaza w literkę T ( podobnie jak Soul Sand przy Witherze ) i na środek położyć dynię. Stwór jest o wiele wyższy niż przeciętne potwory. Posiada 50 serduszek z życiem ( jeżeli będziesz z nim walczył musisz go trafić przynajmniej 15 razy diamentowym mieczem ) i odbiera przy ataku 10 serduszek. Ma ciekawy sposób walki, na zmianę uderza przeciwnika a potem wyrzuca go w powietrze.

Ciekawostki:
 • Jeżeli sam stworzysz golema - nawet jeśli Ty go zaatakujesz nie odda Ci.
 • Iron Golemy nie atakują Creepera
 • Możesz zmusić Iron Golema aby podąrzał za Tobą ( używając Wodzy )
 • Golemy nie potrafią pływać. Spraw aby wszedł do wody - będzie znacznie łatwiejszym celem


- Lubię Żelaznego Golema - share

Gigant ( Giant )

Jest to potwór który na chwilę obecną nie występuje w grze. Warto jednak o nim napisać kilka słów. Wyglądem przypomina Zombie, tyle że rozmiarowo jest od niego kilka razy większy. O dziwo potwór ten jest mobem neutralnym. Zacznie się z Tobą bić dopiero jeżeli Ty sam go zaatakujesz. Być może kiedyś ujrzymy tego giganta hasającego po serwerach - nigdy nie wiadomo.

- Lubię Giganta - share

Rybik Cukrowy ( Silverfish )

Niedawno dodany potworek. Słabszy nawet od Endermite'ów. Posiada 4 serduszka życia a podczas ataku odbiera tylko pół serduszka życia. Pomimo niewielkiej siły i rozmiarów są to potworki agresywne, i na pewno spotkasz je próbując dostać się do The End. Rybiki występują zazwyczaj w twierdzach. Nie spawnują się jednak tak jak większość potworków. Przesiadują w specjalnych blokach, które wyglądem przypominają kamienne. Jeżeli wykopiesz taki blok możesz się spodziewać ataku rybika.

Te stworzenia są niebezpieczne jedynie w 2 przypadkach. Jeżeli znajdujesz się blisko przepaści, urwiska ( lub innego miejsca w które po wpadnięciu giniesz ) rybik może Cię w niego wepchnąć. Drugi mankament z tymi stworkami polega na tym, że jeżeli zaatakujesz jednego - z okoli może zlecieć się pomoc. Niejednokrotnie sytuacja ta ma miejsce i wywołuje prawdziwą falę uderzeniową - którą jest ciężko przetrzymać. Reasumując - w kupie siła!

- Lubię Rybiki Cukrowe - share

Pająk ( Spider )

Każdy potwór w Minecrafcie jest na swój sposób wyjątkowy. Tak samo jest z pająkiem, a jego evenementem jest zmienność postrzegania wroga i przyjaciela. Otóż pająk w jasnych miejsach i za dnia, dopóki go nie zaatakujesz - jest neutralny i nie atakuje gracza. Sytuacja zmienia się jednak jeżeli otacza go ciemność lub noc. Wówczas stwór który za dnia dałby nam spokój, ze wszelkich sił będzie starał się nas zabić.

Prawdziwy pogromca pająków zawsze ma przy sobie łuk i strzały, albowiem pajaka najlepiej dopaść z dystansu - zanim do nas podejdzie. Jeżeli pajączek zbliży się do Ciebie, na pewno ucierpisz. Pająki potrafią skakać oraz wspinać się po pionowych ścianach, co sprawia że nie jest przed nimi tak łatwo uciec.

Ciekawostki:
 • Jeżeli pająk będąc agresywny stanie w świetle pochodni - staje się neutralny ( dopóki nie wyjdzie ze światła )


- Lubię Pająka - share

Mroczny Pająk ( Cave Spider )

Mroczny pająk ( Pająk jaskiniowy lub Niebieski Pająk ) Niewiele różni się od zwykłego pająka - podobnie jak on wygląda ( jest trochę mniejszy oraz inaczej ubarwiony ). Potrafi skakać na swoją ofiarę jednak w przeciwieństwie do zwykłego pająka ten może zatruć gracza przy każdym ataku. Jeżeli pajączek uraczy Cię swoją trucizną - wystarczy wypić mleko. Mroczne pająki przestają okazywać objawy agresjii wobec gracza w dobrze oświetlonych pomieszczeniach oraz przy świetle dziennym. Warto również napisać, że nie spawnują się po całym świecie tak jak ich bracia z powierzchni. Za ich odradzanie odpowiadają spawnery wokół których jest zazwyczaj dużo pajęczyn. Mroczne pająki są wrażliwe na wodę. Nie potrafią sobie z nią i w niej za dobrze radzić.

- Lubię Mrocznego Pająka - share

Szkielet ( Skeleton )

Szkielet jest pierwszym mobem dodanym do gry który potrafił atakować z dystansu. Jest to stwór bardzo wrażliwy na światło słoneczne - spala się w nim w przeciągu kilku chwil. Podobnie jak Zombie, szkielet posiada umiejętność wyposarzania się w przedmioty - które spadają z niego w chwili śmierci. Szkielet warto zwalczaać jego bronią - czyli walką z dystansu. Znajdź sobie jakąś zasłonę która ochroni Cię przed strzałami przeciwnika - lub staraj się odbić strzałę ( np ręką lub mieczem ) Czasami szkielet respawnuje się jako Szkielet Jeździec

- Lubię Szkielet - share

Mroczny Szkielet ( Wither Skeleton )

Jest Netherowym odpowiednikiem Szkieletu, jednak różni się kilkoma rzeczami. Jest wyższy od przeciętnego Szkieletu, zazwyczaj posiada miecz ( a nie łuk i strzały ). Jest to istotny dla rozgrywki stwór. Trzeba ich ubić kilkaset, aby wydropić Skeleton Skull potrzebną podczas przywoływania Bossa Withera. Istnieje też niewielka szansa, że Mroczny szkielet zrespawnuje się pod postacią Mrocznego Szkieletowego Jeźdźca

- Lubię Mroczny Szkielet - share

Szkielet Jeździec ( Skeleton Jokey )

A zasadniczo to opisujemy tutaj dwa różne ale niema identyczne moby. Szkieleta który dosiada pająka, oraz mrocznego szkieleta który dosiada pająka. Zasadniczo każdy z potworów zachowuje się jak ich pojedyńczy odpowiednik. W rzeczywistości szkielet jeźdźca to dwa potwory. Jeżeli zabijesz pająka, szkielet będzie mógł nadal Cię atakować. Jeżeli zabijesz szkielet - pająk będzie atakował. Dla nas, mankamentem jest to, że siły potworów łączą się i tym sposobem mamy bardzo szybko zasówającego przeciwnika z łukiem lub mieczem.

Mroczny Szkielet Jeździec


( Wither Skeleton Jokey )- Lubię Szkielet Jokeya - share

Slime

Jak wcześniej wspomniałem, Notch postawił na oryginalność potworów podczas pisania gry. I tak kolejnym ciekawym mobkiem jest Slime. Może on przyjmować różne rozmiany i z ideologicznego punktu widzenia przypomina nieco galaretkę ( dla starszych graczy - można go porównać z Flubberem ). Jeżeli trafimy na dużego slima, po zabiciu go wyskoczą zniego mniejsze osobniki - te natomiast po śmierci rzucają Slimballe. Jeżeli chciałbyś zapolować na Slime'y, udaj się nocą na bagniska. Drugim sposobem jest zejście poniżej poziomu 40 bloków - pod skały macierzyste. Jak zauważyłeś, Slime nie posiada kończyn, dlatego porusza się skacząc. Slimy potrafią się wspinać po drabinach, jednak zupełnie nie radzą sobie w wodzie.

- Lubię Slime'a - share

Kostka Magmy ( Magma Cube )

Kostki Magmy są Netherowymi braćmi Slimów. Występują w kilku wariantach rozmiarowych i w zależności od wielkości są silniejsze bądź słabsze. Po zabiciu najmniejszej rozmiarowo kostki wyrzuca nam Magma Cream. Większe natomiast po zabiciu rozpryskują się na mniejsze. Kostka Magmy zachowuje się nieco inaczej w trakcie skoku mianowicie zamienia się w swojego rodzaju sprężynkę. Największe magmowe kostki opłaca się zabijać chociażby ze względu na doświadczenie.

- Lubię Kostkę Magmy - share

Płomyk ( Blaze )

To potwór występujący w Netherze a raczej Twierdzach oraz ich pobliżu. Czasem zdarza się natrafić na naturalnie spawnujące się grupy Blaze'ów. Są to mobki potrafiące strzelać ognistymi kulami w seriach po 3 strzały. Efektywnym sposobem walki z Płomykami jest rzucanie w nich śnieżnymi kulami. Płomyki posiadają umiejętność reagowania na ruchy gracza. Jeżeli będziesz patrzył w jego stronę - może się ukryć aby zaatakować natychmiast kiedy odwrócisz od niego wzrok. O płomyku warto wspomnieć jeszcze jedno. Po zabiciu go wyrzuca Blaze Rod po podniesieniu której zaliczymy osiągnięcie.

- Lubię Płomyka - share

Ghast

Ghasty są to latające potwory z Netheru dość upierdliwe do pokonania. Jedyne co można im zrobić, to odbijać ich własne pociski ogniowe lub strzelać z łuku. Ghast jest potworem który dostrzega gracza z odległości 100 bloków. Ghastów na pewno nie spotkach w małych i ciasnych tunelikach. Ghasty są dużymi potworami i aby się narodzić potrzebują sporo przestrzeni. Co ciekawe ghasty nie są odporne na odcięcie od tlenu. Oznacza to że mogą się utopić zarówno w wodzie jak i lawie, jednak są odporne na ogień więc nie spłoną. W efekcie ich wielkość jest ich przekleństwem bo sprawia że doświadczony gracz pokona Ghasty bez problemu.

- Lubię Ghasta - share

Świnia ( Pig )

Świnie są jednymi z pierwszych stworzeń jakie zostały dodane do Minecrafta. Są to neutralne i wiodące spokojny żywot zwierzęta. Świnię po zamknięciu za ogrodzeniem można hodować. Karm je marchewką ( minimalna przerwa między jedną marchewką a drugą powinna wynosić 5 minut ) aby później zbliżyły się do siebie i zaczęły rozmnażać. Świnie zapewnią nam stały dostęp do mięsa. Jeżeli prowadzisz spokojny Minecraftowy żywot - budowanie farmy zwierząt i opieka nad ulubieńcami na pewno sprawią Ci wiele frajdy i korzyści.

Ciekawostki:
 • Na Śwince można jeździć! W tym celu załóż Świni siodło, wyposarz się w wędkę z marchewką na końcu - i wiśta wio! :D
 • Jeżeli w Świnię trafi piorun - zamienia się w Zombie PigMana


- Lubię Świnię - share

Krowa ( Cow )

Krowa to kolejny pasywny stworek zamieszkujący krainę Minecrafta. Jak to na krowę przystało, lubi się wygrzewać w słońcu i zajadać trawkę. Krowy hoduje się głównie na mleko, choć porzytek przynoszą też mięso i skóra - służąca do wyrobu podstawowego skórzanego ekwipunku. Jeżeli chcesz zwabić krowę - chwyć w rękę zboże.

- Lubię Krowę - share

Grzybowa Krowa ( Mushroom Cow )

Jest stworzeniem bardzo interesującym. Respawnuje się na blokach z grzybnią a sama na grzbiecie nosi 3 grzybki. Taka krowa ma dodatkowe możliwości - ostrzyż ją a dostaniesz grzyby. Z Grzybowej Krowy można też uzyskać zupę grzybową - użyj miskę. Krowa Grzybowa jest pod względem funkcji podobna do zwykłej krowy. Podobnie jak ona nie lubi wody, można ją hodować ( i rozmnarzać ) oraz pozyskiwać z niej mleko i mięso. Istnieje jednak różnica. Grzybowa krowa nie lubi wspinaczek i klifów.

Ciekawostki:
 • Strzygąc Grzybową krowę otrzymami 2-5 grzybów a zwierze zamieni się w zwykłą krowę


- Lubię Grzybową Krowę - share

Kurczak ( Chicken )

Kurczaki przynoszą 2 główne korzyście. Znoszą jaja oraz można z nich uzyskać pióra - te natomiast można wykorzystać do zrobienia strzał. Podobnie jak z innych zwierząt - z kurczaka można pozyskać mięso ( Drobiowe rzecz jasna ). Jeżeli chciałbyś zacząć hodować kurczaki warto zaopatrzyć się w ziarna ( oprócz ziarna kakao ) lub zboże. Kurczaki podobnie jak krowy można wabić. Wystarczy trzymać w ręce ziarna zboża. Kurczaki są stworami nieswornymi - zdarza im się uciec z zagrody. Dobrze jest zorganizować im wodę w zagrodzie - bardzo ją lubią. A nawet zdarza im się składać jaja w wodzie. Jeżeli masz zamiar zbudować dużą fermę kurcząt - zadbaj też o poletko ze zborzem gdzieś blisko fermy. Ułatwi Ci to utrzymanie zwierząt pod kontrolą. Jeżeli zależy Ci na Twoich kurach - nie dopuść do nich ocelota. Pozabija je i tyle będzie z kurzego interesu :P

- Lubię Kurczaki - share

Owca ( Sheep )

Jak widać na załączonym po lewej obrazku, Owca może przyjąć różne ubarwnienie. Głównym celem hodowania owiec oprócz ich mięsa jest wełna. Można pozyskać wełnę w wielu kolorach, jednak na wolności występują tylko czarne, szare, jasno szare, brązowe, różowe i białe owce. Jeżeli chciałbyś uzyskać wełnę o innym kolorze - wystarczy pofarbować owcę przed obcięciem. Najczęściej naturalnie występującym kolorem owcy jest biały, natomiast różowe jest spotkać najtrudniej. Ostrzyżona owca po zjedzeniu trawki odzyska wełnę.

Ciekawostki:
 • Jeżeli nazwiesz owcę imieniem zaczynającym się od "jeb_" owca będzie zmieniać kolorki jak ta na obrazku obok.


- Lubię Owcę - share


Wilk ( Wolf )

Zazwyczaj są neutralnie nastawione do gracza - ale owcom nie odpuszczają. Wyst Wilk może zostać oswojony i rozmnażany przy pomocy mięsa i kości. Wilk po oswojeniu staje się psem. Dostaje czerwoną obrożę ( jej kolor można zmienić ) i od tej pory może być Twoim towarzyszem przygód ( dla ciekawości powiem, że wilki były pierwszymi stworzeniami w Minecrafcie które dało się oswoić ) Jeżeli pies zginie nie wyrzuci żadnych przedmiotów. Jego głównym atutem jest siła ( w porównaniu do wilka ma jej 5 razy więcej ) oraz to, że słucha i wykonuje komendy gracza. Możesz go zatem śmiało wykorzystać do polowań. Zawsze warto mieć jakiegoś wilka do pomocy. W tym celu możesz wybudować im farmę. Aby oszczędzić karm je zgniłym mięsem - wcinają z apetytem. Pamiętaj jednak że przysłowie wilk syty i owca cała w Minecrafcie się nie sprawdza. Nie trzymaj wilków i owiec razem, bo z owiec nie zostanie nawet puch na poduszkę :P

Ciekawostki:
 • Wilki mogą mieć trzy stany. Neutralny, agresywny i oswojonoy.
 • Wilka można trzymać na smyczy ( przy pomocy wędki )
 • Wilk odstrasza oceloty, chyba, że zarówno wilk jak i ocelot są oswojone
 • Gracz który oswoi całe stado wilków - może czuć się bezpieczny. Wilki zwłaszcza w stadzie są bardzoo skutecznymi zabójcami mobów


- Lubię Wilka - share

Ocelot

Najciekawszą informacją dotyczącą Ocelotów jest to, że boją się ich creepery. Oswoić ocelota nie jest łatwo - porusza się z dużą prędkością. Jeżeli zamierzasz to zrobić - zdecydowanie potrzebujesz dużej ilości surowych ryb. Oceloty występują w dzungli. Oswojony Ocelot zamienia się w kota.

- Lubię Ocelota - share

Kot ( Cat )

po oswojeniu Ocelota powstaje kot. Może przybrać kolor czarny, biało-czarny oraz rudy. U kotów zauważono ciekawy zwyczaj. Lubią przesiadywać na obiektach których możemy chcieć użyć na przykład skrzynia czy łóżko. Należy trzymać je z dala od Kurczaków i karmić minimum raz na dwa dni. Jeżeli zapomnimy go nakarmić - ucieknie od nas.

- Lubię Kota - share

Kałamarnica ( Squid )

Zbyt wiele porzytku z nich nie ma. Po zabiciu wypuszczają barwnik. Nie da się ich hodować - co najwyżej można wybudować im jakieś bajorko i je tam trzymać - ale rozmnażały się i tak nie będą. Ciekawe jest to, że Kałamarnica z Minecrafta tak na prawdę bardziej przypomina ośmiornicę.

- Lubię Kałamarnicę - share

Bałwan ( Snow Golem )

Bałwan to stworzenie które można stworzyć. Jest on jednak mało przydatny. Pomimo, iż sprzyja graczowi który go stworzył - atakuje kulkami śniegowymi które zadają obrażenia jedynie płomykom oraz Endermanom. W dzungli na pustyni oraz w Netherze bałwany nie żyją długo - topią się i pozostaje po nich jedynie mokra plama. Z bałwanów można stowrzyć mór obronny. Wystarczy zrobić wierzyczkę z ogrodzeniem i wstawić do niej bałwana. Ta metoda działa jedynie jeżeli bałwanów jest dużo. Zadają one słabe obrażenia i mają niewielką obronę.

- Lubię Bałwana - share

Uwaga!

Jeżeli znasz jakieś fakty dotyczące stworzeń opisanych powyrzej - napisz komentarz. Jeżeli Twój komentarz będzie wartościowy - dopiszemy go do encyklopedii WRAZ Z TWOIM NICKIEM jako osoby która pomogła ją rozszerzyć. Zachęcam do wypowiadania się. Ciekawostki są skarbami których poszukujemy! Minecraft jest tak wspaniałą i ogromną grą, że zasadniczo każdy może mieć swój punkt widzenia. A jaki jest Twój? Podziel się wiedzą i zostań zauważony!Dodaj komentarz!Komentarze użytkowników

Super wszystko tylko szkoda bo nie wiem jak to jest że nie mogę karmić owcy bo niewiem jak mam minecraft pocket edition na tablecie i właśnie dlatego nie wiem jak karmić zwierzęta chciałem nakarmic i uderzyłem owce. Pomożecie?? Tak samo wiem jak sie robi wiadro ale nie dam rady pls pomóżcie mi 


Pierwsza encyklopedia jaką napisałem. Zajęło mi to kilkadziesiąt godzin. Być może nawet powyżej 100. Dopisujcie wszystko co wiecie a czego jeszcze nie napisano na temat potworków w Minecrafcie!