Smilesoft, Tworzenie stron internetowych
tytuł kategorii Poradniki które nie pasowały do innych kategorii.

Minecraft, najpopularniejsza gra sandboxowa

Profil Autora Ocena Twoja Ocena Udostępnij
Budda (30)
10.00 z 1 głosu
share

Minecraft jest grą typu sandbox, czyli grą o otwartym świecie. Gra nie ma konkretnego celu, wystarczy znaleźć coś, co lubi się robić, i to robić. Musimy jednak pamiętać o konieczności przeżycia nocy. Gra ma bardzo prymitywną grafikę, jednak sama w sobie jest bardzo przyjemna. Ciężko w pierwszej chwili się przemóc, widząc screeny z gry, osoba której nikt wcześniej nie wprowadził w temat, i która sama nie zagrała, zapewne byłaby zniechecona. Jednak wystarczy obejrzeć kilka ciekawszych filmików, aby serce zaczęło mocniej bić. Dowolność wyboru tego, co chcemy robić jest tak ogromna, że trudno się dziwić, dlaczego Minecraft zyskał taką popularność. Kwadratowy świat dostarcza bowiem wiele atrakcji, które musimy jednak odkrywać na własną rękę. Sama gra, nie zawiera wbudowanego poradnika, dlatego początkujący gracze zaczynają od obejrzenia kilku filmików instruktażowych, dzięki którym kwadraty zaczynają nabierać krągłości, a ostre kanty przestają wydawać się groźne.

Jednym z najciekawszych aspektów Minecrafta jest to, że nigdy nie wiemy czego możemy się spodziewać. Zaczynając nową rozgrywkę, świat generuje się na naszych oczach, nie mamy wpływu na to co zaraz pojawi nam się na planszy. Jednym razem, możemy znaleźć się blisko moża, innym razem, blisko wysokich i skalistych gór. Większość akcji w świecie Minecrafta, polega wykonywanie bliżej niezidentyfikowanych machnięć ręką. Jednym bowiem razem machając ręką, zdobywamy drewno uderzając w drzewo, innym razem pozbawiamy owieczkę wełny. W świecie Minecrafta, toczy się życie, możemy tu spotkać wiele rodzajów zwierząt. Każde z nich, dają nam po zabiciu jakieś przedmioty. Zasadniczo każde oprócz wspomnianych owiec, tych nie musimy zabijać, aby otrzymać wełnę.

Samo poruszanie się w grze jest dość proste, i raczej przypomina gry flashowe. Klawiszami W A S D poruszamy się kolejno do przodu, w lewo, do tyłu oraz w prawo. Poruszając myszką, zmieniamy kąt patrzenia, spacji używamy do skakania, a większość akcji wykonujemy przy użyciu lewego przycisku myszy. Istotne jest też otwieranie ekwipunku oraz pola do craftingu na E.

W Minecrafcie, bawimy się w zbieracza. Zdobywamy surowce, aby wytwarzać z nich różne wartościowe, a czasem wręcz niezbędne przedmioty. W grze, dostępne są cztery narzędzia, którymi są łopaty, kilofy, sierpy oraz topory. Narzędzia te możemy dalej wykorzystywać, do dalszego zbierania i kolejnych prac. Po rozpoczęciu gry, powinniśmy zdobyć trochę drewna, węgla oraz znaleźć sobie kryjówkę. Warto zauważyć, że po zajściu słońca za linię horyzontu, nie będziemy mieli już zbyt wiele czasu. Pojawią się różnego rodzaju potworki, które nie będą czekać ani chwili dłużej żeby nas dopaść. Jeżeli nauczymy się sztuki przeżycia, w niedługim czasie gra wyda się o wiele ciekawsza, ponieważ pozwoli na eksplorowanie nieznanych zakamarków odkrywania wszelakich tajemnic i chowanie swoich sekretów głęboko pod ziemię.

Warto byłoby zatrzymać się na chwilę w tym momencie, i cofnąć się do początków, kiedy to Markus Perssona zaczynał pracę nad grą. Zapewne kierowany potrzebą którą dobrze znał, jako programista gier z wieloletnim doświadczeniem, powstała gra, w której to gracz tworzy świat. Autor zasugerował nam samym tytułem to, czego dotyczy gra. Nazwa Minecraft składa się z dwuch połączych angielskich słów, mianowicie mine co oznacza mój, oraz craft co oznacza zawód ( w wolnym tłumaczeniu, dosłowniej jest to rękodzielnictwo, rzemiosło wykonywane ręcznie ). Samo pojęcie craftingu, znane jest nam też z innych gier mmorpg, jak na przykład world of warcraft. Nie ulega wątpliwości, że gra zyskuje na popularności z dnia na dzień, dlatego zapewne spotkaliśmy się na Minecraft-Serwery.COM
Dodaj komentarz!

facebook